Zajímavosti z oblasti Internetu (nejen) v Praze

.

První webová stránka

Vůbec první webová stránka byla vytvořena 6. 8. 1991. Bylo to v den, kdy si celý svět připomněl nejstrašnější válku v historii lidstva završenou dvěma atomovými výbuchy nad japonskými městy Hiroshima a Nagasaki. Šestého srpna vybuchla puma s názvem Little Boy, lidé, kteří se v okamžiku výbuchu nacházeli v epicentru, se doslova vypařili. Nezbylo po nich vůbec nic. Vypařila se ale i první webová stránka, která vznikla o 46 let později, byly však k dispozici kopie off-line, a ty se v archivu zachovaly dodnes.
Ten web byl velice primitivní a stručně seznamoval čtenáře o tom, co to vlastně ten World Wide Web je. V České republice o tomto počinu neměl téměř nikdo ani zdání, pouze někteří akademici, kteří se připravovali na projekt připojení do počítačové sítě v pražské budově elektrotechnické fakulty ČVUT. V té době se zkrátka pojmy „Internet v Praze, mobilní telefon, IP adresa, vyhledávač, browser (prohlížeč) vůbec nevyslovovaly a výpočetní technika byla v plenkách.
mikrofon u monitoru

.

Testování Internetu v praxi

O skutečné testování ostrého provozu a pronikavý rozvoj webových technologií se nezasloužila ani vědecká obec, ani nadšení uživatelé, kteří měli zájem psát si e-mailem verše, bavit se o krásách přírody a historických památek, nebo se zabývat zdravou výživou. Byla to docela obyčejná lidská touha sdílet sexuální energii. Pornografie zkrátka Internet důkladně rozhýbala a díky tomu mohly vzniknout např. online platby a veřejné či placené streamování videa.
network

První webkamera

Zajímavá je i historie první webové kamery na světě. Kdo z vás očekává, že snímala nějaké poutavé dění, např. sportovní zápas nebo startovací fázi nosné rakety na kosmodromu, tak jste vedle. Šlo o „hloupé“ sledování kávovaru v britské univerzitě v Cambridge ke konci roku 1991. Vědci zkrátka jen potřebovali vidět, zda se jim již uvařilo kafe.

.