Jak nechat své peníze růst

.

Investujte tam, kde to znáte
Ať už se rozhodnete investovat do dluhopisů nebo mincovního stříbra, nejprve si zjistěte o dané komoditě maximum informací. Všechny oblasti investic mají svá úskalí a specifické výhody, takže počítejte s tím, že zhodnocení toho, co je nejlepší právě pro vás, zabere nějaký čas. Rozhodně s výběrem nespěchejte a nechte si poradit.
úspory a rozpočet
Buďte konzerva
Pokud vám jde o jistý zisk, vyhněte se všem dobrodružstvím, byť by slibovala vysoké výnosy. Za nejbezpečnější se dlouhodobě považuje investice do zlata a drahých kovů a kamenů, stavebního a také důchodového spoření. Pokud se pro některou z těchto možností rozhodnete, je načase prozkoumat konkrétní nabídky a především záruky jednotlivých institucí a zjistit, kde bude o vaše peníze nejlépe postaráno.
Za zvážení jistě stojí i fakt, že v případě výše uvedených spoření můžete získat jako bonus státní podporu, jejíž výše se odvíjí od doby spoření. Zpravidla je zde ale podmínkou určitý minimální měsíční vklad.

.

Srovnejte si časy
Důležitým hlediskem je samozřejmě také časový horizont, v němž jsme ochotni nechat své peníze vydělávat. Obecně platí, že pokud je nízká doba investice, měli bychom volit co nejnižší riziko a počítat s nižším výnosem. Je proto dobré zvážit, za jak dlouho budete své peníze potřebovat (děti půjdou na školu, půjdete do penze…) a tomu podřídit konkrétní produkt.

Nevsaďte na jedinou kartu
Pokud patříte k opatrným investorům a nechce se vám jít takzvaně do rizika se všemi penězi, zvažte jejich rozložení do více investičních produktů. Tomuto stylu jde nejvíc naproti investování do tzv.podílových fondů, kde je riziko ztráty v podstatě minimalizováno. Ani v případě, že se rozhodnete své investice tímto způsobem rozložit, není třeba disponovat nijak astronomickými částkami.
zlaté prase
Lépe než pod matrací
Je skutečně mnoho možností, kam své peníze uložit za účelem jejich zhodnocení. I pokud zůstanete hodně při zemi a vsadíte na jistotu, byť spojenou s menšími výnosy, určitě stojí za zvážení tuto možnost využít. Nejčastější volbou jsou už zmíněné spořící účty. Tady je dobrou zprávou, že na určité částky státní podpory dosáhnete už v horizontu dvou let a určitý typ tohoto spoření nepodléhá exekučnímu řízení.

.